Menu

Las na parapecie

Hodowla drzew i krzewów tropikalnych oraz z naszej strefy klimatycznej w domowych warunkach

Wysiew Klonu srebrzystego

mr.tuliptree

Dawno nie wrzucałem żadnego postu było to spowodowane kilkoma dość ważnymi dla mnie czynnikami jednak teraz postaram się dodawać wpisy regularnie .

przechodząc do dzisiejszego tematu. Wiosna a w zasadzie wczesne lato to mało w większości mało atrakcyjny czas na sianie nasion drzew. Ale oczywiście nie znaczy to że nie da się w ogóle tego robić. Istnieją bowiem gatunki owocujące bardzo wcześnie bo już późną wiosną i na początku lata. Są to wszystkie znane nam wiązy oraz bardzo ciekawy pod względem rozwoju klon srebrzysty Acer  saccharinum. Przechodząc niedawno ulicą spostrzegłem że właśnie oba gatunki zaczęły owocować a że paradoksalnie było tych nasion jak na ten rok bardzo wiele, postanowiłem zacząć zbiory ( tak jak na jesień )

Klon srebrzysty Acer saccharinum 20170601_20043420170601_2004341

Gatunek ten pochodzi z ameryki północnej gdzie zasiedla wilgotne doliny żek trzęsawiska bagna oraz podmokłe łąki z tego powodu jego angielska nazwa brzmi water maple co w dosłownym tłumaczeniu oznacza wodny klon. Jest drzewem bardzo szybko rosnącym o wyjątkowo ozdobnych srebrnych od spodu i głęboko klapowanych liściach. Posiada pokrój szeroki wzniesiony oraz bardzo rozłożysty podobny do jesionu lub niektórych wierzb. W naturze osiąga nawet 25 m wysokości w Polsce nieco mniej ale i tak zachwyca swym niebanalnym kształtek konarów. Na tle innych klonów nie wyróżnia się niestety niczym specjalnym, posiada tak samo jak większość taxonów 5 klapowe liście oraz postrzępioną szarawą korę. Najciekawszą cechą klonu srebrzystego jest niewątpliwie jago bardzo wczesne owocowanie. Kwitnie najczęściej na przełomie lutego i marca co można także odbierać jako początek ocieplenia jak i wiosny. Skrzydlaki bardzo szybko się rozwijają i już w czerwcu opadają masowo i bardzo szybko kiełkują. Co ciekawe nasiona mają dokładnie 100% szanse na wykiełkowanie o ile zostaną rzucone na odpowiednio wilgotną i zacienioną glebę. Siewki rosną równie szybko co kiełkują i w odpowiednich warunkach jeszcze przed zimą osiągają nawet 70 cm wysokości. Choćby z tych powodów klon ten jest wart zainteresowania i rozpropagowywania. Dla większego przybliżenia ma on bardzo podobne wymagania jak i cechy do naszych wierzb łączy je wzniesiony pokrój o prostych konarach, kruchość drewna, krótkowieczność, Zasiedlanie wilgotnych środowisk. Niestety karzde drzewo ma też wady. Klon srebrzysty z racji że rośnie na bardzo wilgotnych czasem nawet bagiennych terenach posiada bardzo rozległy płytki system korzeniowy, Konsekwencją takiej zdolności jest bardzo częste wysadzanie płyt chodnikowych lub bardzo durze uszkadzanie instalacji podziemnych. Drzewo też ma bardzo kruche drewno i przy mocniejszych wichurach morze po prostu się łamać. Z tych powodów mocno zaprzestano sadzić ten klon w miastach. Jednak w mojej miejscowości jest on jednym z najpopularniejszych drzew. Rośnie prawie na każdej ulicy i zdobi moje piękne miasto. Niedawno kloniki zaczęły owocować więc zebrałem nasiona po czym namaczałem je w letniej wodzie przez ok 2 dni. Wysiałem je powierzchniowo w skrzynce co widać na poniższym obrazku. według większości książek i Internetu nasiona powinny się wybudzić po jakimś tygodniu. trzymam kciuki a na razie wyglądają t(20170601_2004341                                                                            (niestety zdjęcie jest w poziomie ;) )

 

 

liczę na szybkie kiełkowanie skrzydlaków i  zapewne następny wpis powinien pojawić się jak zakiełkują :)

© Las na parapecie
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci